Okiem Architekta

3 istotne rady jak nie przepłacić za kredyt hipoteczny?

Prawie 200 tys. zł – aż o tyle różnią się koszty najdroższego od najtańszego dostępnego w tej chwili kredytu hipotecznego na naszym rynku!!! Jak nie przepłacić za kredyt?

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny – wymarzone lokum jest już niemal w zasięgu ręki. Robisz porównanie ofert, obliczasz koszty na internetowym kalkulatorze kredytów, umawiasz spotkanie z pośrednikiem i odwiedzasz bank. 

Proste, jednak nie do końca. Możesz wpaść w pułapkę i przepłacić.

192 746 zł – taka była różnica w kosztach pomiędzy najtańszym, a najdroższym kredytem w kwocie 300 000 zł na 30 lat (dane z 1 sierpnia 2019 r.). Prawda, że dużo? Oto 3 sposoby, żeby zmniejszyć koszty pożyczki

192 746 zł - taka jest różnica w kosztach pomiędzy najtańszym, a najdroższym kredytem w kwocie 300 000 zł na 30 lat. Jak nie przepłacić za kredyt?

Kredyt hipoteczny i sposoby, żeby zmniejszyć jego koszty

Strategia

Zakup mieszkania lub budowa domu, to decyzja z której konsekwencjami będziesz żył przez wiele, wiele lat. Dlatego dobrze przemyśl – korzystając z wiedzy niezależnych fachowców – szczegóły transakcji z bankiem:

  • na ile lat pożyczysz pieniądze,
  • chcesz mieć większy wkład własny, czy wziąć większą pożyczkę,
  • co z ratami? Wybierzesz stałe, czy malejące,
  • skusisz się na promocję w zamian za kupienie innego produktu banku (np. ubezpieczenia), czy weźmiesz standardową ofertę.
  • czy chcesz korzystać z obcych banków

Od wyboru jednej z wielu możliwości będzie zależała wysokość dodatkowych kosztów jakie przyjdzie Ci zapłacić.

Kalkulatory online

Porównanie kredytów hipotecznych zajmuje mnóstwo czasu,dlatego wiele osób chętnie sięga po internetowe kalkulatory kredytowe, które pozwalają porównać oferty różnych banków. Jednak wiele z nich nie bierze pod uwagę wszystkich kosztów ponoszonych przez klientów banków.

Tymczasem oprócz odsetek musisz liczyć się z m.in. prowizją za uruchomienie kredytu, opłatą za wycenę, ubezpieczeniem nieruchomości, ubezpieczeniem na życie czy ewentualnymi kosztami dodatkowych produktów…

Warto poszukać solidnego narzędzia, które pozwoli Ci oszacować wszystkie koszty kredytu i zdecydować, która oferta jest dla ciebie optymalna.

Niezależny doradca?

W internecie pełno jest niesprawdzonych lub wręcz kłamliwych informacji – także na temat kredytów hipotecznych. Czasem autorzy artykułów nie mają podstawowej wiedzy. Innym razem trafisz na tekst promujący ofertę konkretnego banku.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy nie zarabiają na oferowaniu produktów wybranych firm. Takim fachowcem jest Marcin Iwuc, ekonomista i przedsiębiorca, który przez lata był dyrektorem jednego z banków i m.in. zajmował się kredytami hipotecznymi. Teraz porzucił pracę w korporacji i zajął się edukacją finansową. Przygotował kursu online Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku. w którym pokazuje jak zaoszczędzić na kredycie hipotecznym.

Jak nie przepłacić za kredyt

Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny i nie wiesz od czego zacząć?

Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat, w dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Oferty banków bardzo się różnią, większość osób nie ma pojęcia, jak je porównać, a w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze. Popełniając błędy, szybko zaprzepaścisz całe lata oszczędzania, zaciskania pasa, odmawiania sobie kawy na mieście i innych wyrzeczeń.