Okiem Architekta
5 sposobów jak oszczędzać pieniądze?
Kupno mieszkania, budowa domu czy nieruchomość komercyjna to wielkie wyzwanie, musisz podjąć mnóstwo decyzji, a wśród nich te najważniejsze, bo dotyczące pieniędzy.
Skąd wziąć pieniądze? Jak brać kredyt na nieruchomość? Jak oszczędzać pieniądze, żeby starczyło na ratę? Gdzie szukać pomocy finansowej? Pieniądze, to nie wszystko, ale na pewno przydadzą się, jeśli myślisz o inwestowaniu w nieruchomości, dlatego podpowiadamy skąd wziąć pieniądze na planowaną inwestycję.
Pięć rzeczy do przemyślenia nim zacznie się budować
Kupić czy wynająć?
Tak, dobrze widzisz – jako profesjonaliści takie pytanie zadajemy każdemu nowemu klientowi. Brzmi prowokacyjnie, ale pytanie: “kupić czy wynająć?” warto uczciwie rozważyć. Nie zawsze budowanie domu ma finansowy sens. Być może, z ręką na sercu, przyznasz, że nie stać Cię jeszcze na taką budowę, a zakładanie na siebie pętli 30-letniego kredytu może nie jest najmądrzejsze.
W niektórych przypadkach wynajęcie lub kupienie mieszkania jest korzystniejszym rozwiązaniem, a budowa własnego domu powinna być odłożona na później. Być może wtedy wcześniej zakupione mieszkanie będzie przynosić nam dochód pasywny?
Oblicz, co w Twojej sytuacji finansowej, zawodowej i osobistej przyniesie Ci najwięcej korzyści. Jednak niezależnie od wybranej opcji pamiętaj, że dostępne na rynku kredyty hipoteczne różnią się pomiędzy sobą diametralnie.
Może czas poznać podstawy oceny rentowności przedsięwzięcia? Polecam świetną książkę Macieja Skudlika.
Nie przepłacaj za kredyt
OK, już jesteś pewny, że chcesz budować – musisz teraz kupić działkę budowlaną i postawić na niej dom. Potrzebujesz dużo pieniędzy i uwierz nam, na prawdę dużo. W naszych realiach mało kto może pozwolić sobie na budowanie za gotówkę, a i z ekonomicznego punktu widzenia, przy rekordowo niskich stopach procentowych, może to nie być najlepsze rozwiązanie.
Oczywiście w tym momencie w grę wchodzi wzięcie kredytu z banku. Ponieważ konkurencja jest silna banki starają się przyciągać do siebie klienta mniej lub bardziej sprytnymi metodami. Czy jesteś w stanie rozpoznać pułapki i nie przepłacić za kredyt?
Pamiętaj: rzetelna kalkulacja kredytu hipotecznego pomoże Ci oszacować prawdziwe koszty pożyczki. Kredyt na nieruchomość oznacza nie tylko wiele lat spłacania pożyczonych pieniędzy i odsetek. To również nawet kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych kosztów m.in. ubezpieczenia, prowizji, wyceny. Pełny koszt kredytu obliczysz używając godnego zaufania kalkulatora kredytowego.
Czy wiesz jak wybrać dla siebie właściwy kredyt i nie przepłacić? Zapoznaj się z tym kursem naszego partnera.
Gdzie jeszcze znaleźć $$$ ?
Być może nie chcesz (lub nie możesz) pożyczyć pieniędzy z banku. Na bogatego wujka z Ameryki nie ma co liczyć. Jednym z możliwych rozwiązań jest skorzystanie z pomocy państwa, np. udział w programie “Mieszkanie Plus”.
Zarób na tym
Kupowanie mieszkania pod inwestycję, to coraz bardziej popularny sposób na pomnożenie pieniędzy. W ten sposób możesz zebrać środki potrzebne na kupno ziemi i wybudowanie na niej własnego domu. Mieszkanie (lub mieszkania) traktujesz, jako źródło dochodu. Nadal możesz wziąć na nie kredyt, ale musi być na tyle niski, żebyś zarobił na późniejszym wynajmie.
Zaoszczędź na swój dom
Jak oszczędzać pieniądze na kupno lub budowę domu? To przecież potrwa kilkadziesiąt lat!
Owszem, większość osób nie stać na oszczędności, które pozwolą na szybkie zakup nieruchomości. Jednak możesz spróbować odłożyć pieniądze na spłatę raty kredytu. To już jest możliwe! Radą, jak oszczędzać pieniądze, służy Michał Szafrański, autor bestsellerowej książki “Finansowy ninja”. Przedstawia w niej sprawdzone sposoby na m.in. oszczędzanie, mądre zarządzanie domowym budżetem oraz skuteczne sposoby inwestowania pieniędzy. Dla osób, które planują wziąć kredyt hipoteczny, Michał Szafrański przygotował rozdział z podpowiedziami, jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze i mieć później spokojną głowę.
Polecane produkty naszych partnerów:
Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.
Dowiedz się, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe.
Ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.
Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny i nie wiesz od czego zacząć?
Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które przygniata przez kilkadziesiąt lat, w dodatku mnóstwo osób bardzo za niego przepłaca. Oferty banków bardzo się różnią, większość osób nie ma pojęcia, jak je porównać, a w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze. Popełniając błędy, szybko zaprzepaścisz całe lata oszczędzania, zaciskania pasa, odmawiania sobie kawy na mieście i innych wyrzeczeń.
Zasady analizy ekonomicznej w praktyce, czyli jak rzetelnie ocenić rentowność przedsięwzięcia?
Przeprowadzenie rzetelnej analizy ekonomicznej nie jest łatwe i na ogół zajmuje bardzo dużo czasu, ale bez niej nie ocenisz właściwie sytuacji i nie oszacujesz rentowności swoich planów biznesowych – tak, budowa domu czy zakup mieszkania to też plan biznesowy.
Nie wszystko da się przyspieszyć, jednak część zadań może wykonać za Ciebie sprytny program, współpracujący z arkuszem kalkulacyjnym! Jeśli chcesz nauczyć się poprawnie prognozować przyszłość Twojego biznesu, z uwzględnieniem wszystkich ważnych czynników, a także tworzyć programy ułatwiające Ci pracę, sięgnij po tę książkę.