Nad wodą czy w górach? Czym się sugerować wybierając działkę pod budowę domu w Beskidach?
Geologia Beskidów to głównie kamień, a dokładniej flisz, czyli zestawienie różnych rodzajów kamieni, np. łupków, piaskowców czy wapieni. Tak utwardzona geologia nie tylko sprzyja budowaniu, stabilizacji zabudowy i fundamentom budynków, ale także umożliwia wybór miejsca zabudowy od brzegów jezior i strumyków po góry, Beskidy są bowiem najmłodszym pasmem górskim w Polsce i ukształtowały się poprzez gromadzenie osadów, w głębokim zbiorniku morskim, jaki istniał w tym miejscu miliony lat temu.
Czy zatem lepiej jest wybrać działkę na beskidzkich stokach czy tuż nad jeziorem lub rzeką?
Główną odpowiedzią na to pytanie, są przede wszystkim oczekiwania, gdyż rodzaj gleby w całym rejonie jest podobny. Brać można pod uwagę także klimat, który zmienia się z wyższymi partiami terenu, co ukształtowało charakterystyczne piętra klimatyczne okolicy. Wyżej występujący chłodniejszy klimat, wzmaga także częste wiatry – halne, co trzeba uwzględnić w projekcie budowlanym przyszłej architektury i mieć te czynniki na uwadze.
Oczywistą decyzją są także widoki.
Oczekiwane widoki, to także forma terenu i decyzja, czy planowana budowa domu lepiej, aby była zrealizowana na skarpie czy terenie prostym. Pagórkowate i górzyste tereny w wyższych partiach Beskidów, i bardziej obłe, niewysokie wzniesienia oraz płaskie tereny schodzące do jezior. Taka decyzja wpływa na koszty realizacji zabudowy, inny rodzaj wzmocnienia fundamentów, czy konieczność wprowadzenia murków oporowych lub ich brak. Kluczowe jest przy tym także odwadnianie i nawadnianie działki, które są istotne w późniejszym użytkowaniu nieruchomości. W terenach jezior i akwenów wodnych należy zwrócić uwagę na wysokość wód powierzchniowych oraz sprawdzić czy dany obszar nie podlega terenom zalewowym, co może stwarzać ryzyko podtopień.
Czy Ty zdecydowałeś czym się sugerować wybierając działkę pod budowę domu w Beskidach?